OfisPro Yazılımı

OfisPro Yazılımı

     OfisPro Zirve Bilgisayar tarafından geliştirilen IcraProWeb, E-IcraPro+ ve DavaPro yazılımları gibi web tabanlı olarak çalışan bir büro takip yazılımıdır. İcraProWebkullanmaya karar verdiğinizde aynı zamanda OfisPro yazılımı da size tanımlanmaktadır. Halihazırda her iki yazılım da beraber çalışmaktadır. Bu yazımızda OfisPro yazılımının olumlu ve varsa olumsuz yönlerini anlatmaya çalışacağız.


     Sisteme ilk giriş yapıldığında karşınıza çıkacak ekran aynen bu şekildedir. Büro bilgilerinden, büro kaydınızı oluşturabilirsiniz. Burada normal büro, kurum ve avukatlık ortaklığı türlerinden halihazırda faaliyet yürüttüğünüz çalışma biçimini seçerek büro kaydınızı yapabilirsiniz. Avukat ortaklığında, ortak olan avukatlar şayet Zirve Bilgisayar sisteminde kayıtlı ise o avukatları da OfisPro yazılımında “Personel Bilgileri” kısmına ekleyebilirsiniz. Ardından vekaletname bilgilerine geçiş yapılır. Burada müvekkillerinizden aldığınız vekalet bilgilerini ve noter bilgilerini girebilirsiniz. Türkiye’de güncel olarak faaliyette bulunan bütün noterlerin bilgisinin sistemde yüklü olduğunu burada görüyoruz.


     OfisPro, diğer Zirve Bilgisayar yazılımları (IcraProWeb, E-IcraPro+ ve DavaPro ) ile beraber çalıştığından burada vekaletname bilgilerinizi en baştan girmeniz sizin faydanıza olacaktır. Zira bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi İcraProWeb Yazılımına Eleştirel Bir Bakış | Zirve Bilgisayar | İcra Pro | İcra Takip Yazılımları (zirve-bilgisayar.com)IcraProWeb’te icra takibi başlatılırken alacaklı bilgileri sisteme girildiği esnada müvekkil bilgilerine ve vekaletin sisteme girilmiş olmasına ihtiyaç duyulmaktadır.   Ardından yazılımda yüklü olan 147 farklı dilekçe şablonu bulunmaktadır. Bu şablonlar icra takiplerinde ve icra davalarında kullanılabilecek olan şablonlardır. Bu dilekçeler bilgisayarınıza UDF, Word ve PDF olarak da indirilebilmektedir. Yazılım üzerinde ilgili olan yerleri doldurduktan sonra da bilgisayarınıza dilekçenizi indirebilirsiniz. Burada birkaç noktaya değinmek istiyorum, Şöyle ki; dilekçelerin eski avukatlık lisanı ile yazıldığını görmekteyiz. Keza avukatlar, mahkeme hakimine değil ya da hakimliğe değil doğrudan mahkemeye hitap etmektedir. Bu noktada örneğin güncel Hukuk Muhakemeleri Kanununa göre de dilekçelerde olması gereken ibare “.....mahkemesine” şekilde olmasıdır. Örneğin “İcra Hukuk Hakimliğine” değil de “İcra Hukuk Mahkemesine” olması gerektiği kanaatindeyiz. Tabi hitap şeklinidilekçeyi bilgisayarınıza indirmeden de düzeltilebilir olduğundan bu husus çok da problem olmamaktadır.


     OfisPro yazılımında ayrıca ajanda uygulaması da bulunmaktadır. Bununla gelecek günlerde yapmayı planladığınız işleri ajandaya girebilir, birden fazla kişinin çalıştığı bir hukuk bürosunda ise yapılması planlanan işi, görev kapsamına giren avukatı ya da diğer büro çalışanlarını atama yoluyla görevlendirebilirsiniz. Görev zamanı geldiğinde ise yazılım tarayıcı üzerinden bir bildirim göndermektedir. Kanımca bu bildirimincep telefonlarına SMS olarak da gelmesi düşünülebilir.


     Bir başka OfisPro özelliğininise aynı zamanda ofis içinde gizliliğin sağlanmasına yönelik önemli bir geliştirme olduğu kanaatindeyim. Bilindiği üzere hukuk bürolarında birden fazla farklı mesleklerdekişiler çalışabilmektedir. Örneğin, katip, muhasebeci gibi. Bu kişilerin OfisPro üzerinden yapabileceği işlere sınırlama getirilebilir. Bir örnek vermek gerekirse, ofis çalışanı olan bir katibe kasa işlemlerini yapmak yetkisi verilmeyebilir. Başka bir örnekle muhasebecinin icra takibi açma yetkisi sistem üzerinden kaldırılabilir. Bu yetki sınırlama işlemi personel türü düzenleme sekmesi yardımıyla yapılabilir. Kutucuklardaki tik işaretini kaldırarak sınırlama işlemini yapabilirsiniz.


     Bir diğer bölüm ise kasa bölümüdür. Ofisin gelir ve giderlerini görebilir, günlük olarak ya da istediğiniz başka bir zamanda gelir – gider kalemi ekleyebilirsiniz. Bir başka Zirve Bilgisayar yazılımı olan IcraProWeb ile takip açtığınızda burada yapmış olduğunuz dava masrafları ve harçlar gider olarak otomatik şekilde eklenmektedir.


     Toparlamak gerekirse, OfisPro hukuk bürolarında dosya takibi, gelir gider takibi ve günlük faaliyetlerin yürütülmesi için kullanışlı bir yazılımdır. Bir tavsiye olarak aynı zamanda cep telefonlarına da uyarlanmasını ve duruşma takip özelliğinin de eklenebilir olmasını diliyorum. Yazımızda bu ana kadar saymış olduğumuz özellikler şu anda da oldukça kullanışlı ve pratik uygulamalardır. Türkiye Barolar Birliğini geliştirdiği BüroTek’i de kullanmış biri olarak bu yazılımın gayet kullanışlı ve güncel olduğunu söyleyebilirim. BüroTek zamanın şartlarına göre uyarlanmalı, harç ve icra masraf hesaplamaları güncellenmelidir. OfisPro yazılımında BaroKart hesabına bakiye yüklenebilmektedir ve yazılımın elektronik imza ile evrak imzalama özelliği bulunmaktadır. OfisPro’nun ise bütün saydığımız özellikleri ile BüroTek’i geride bıraktığını rahatlıkla söyleyebiliriz. 


Av. Fatih Emre CANSU

Aksaray Barosu

Yorumlar

Soru, Görüş veya Yorum Bırakabilirsiniz..

Ara
Hemen Başvur
WhatsApp