DavaPro KDS

DavaPro KDS

DavaPro -KDS’ninHikayesi

2002 yılında boşanma kararı almış ve anlaşmalı boşanma süreci içerisine girdiğimde, boşanma davasını kendim açma kararı almıştım. İnternetten, boşanma dilekçe örnekleri alıp, kendi gereksinimlerim üzerinden bir dilekçe oluşturdum. Yakın bir dostum olan avukat arkadaşıma bu dilekçe örneğini gösterip, onun da katkılarını ekleyerek boşanma davasını Ankara Kızılcahamam Adliyesi’ne verdim. Beklentim ilk, bilemediniz ikinci duruşmada davanın tamamlanması yönünde idi. İlk duruşmada hâkim bazı eksik evraklar olduğunu bunları tamamlamamızı istedi ve yeni bir duruşma tarihi verdi. İkinci duruşmada evraklarımızı tamamlamış olmamıza rağmen Hâkim bey yeniden başka evraklar istedi ve duruşmayı yeniden erteledi. Bu süreç 5. duruşmaya kadar hemen hemen bu şekilde devam etti.

 

Hukuk yazılımları yapan ve o zamanlar sadece icra takip yazılımları geliştirip (İcraPro) bir şirketin (Zirve Bilgisayar Ltd. Şti.) kurucusu olarak bu sürecin farklılaşması gerektiğini düşündüm.

 

Kafamda oluşan soru; “Bu ve benzeri davalarda bazı listeler olsa, davayı kim açar ise açsın olası evrakları önden hazırlasa ve hâkim esas, usul ve evrak incelemesi ile kararını vermiş olsa süreç ne kadar kısalır ve adli istemin üzerine binen yük ne kadar hafifleyebilirdi?” idi.

 

Tabii önce bu fikri avukat arkadaşlarıma ve müşterilerime açtım. Yeterli desteği ve cevabı alamadım. “Bizim işimizi programa mı yaptıracaksın” gibi tepkiler aldım. Kararlıydım, böyle bir liste olmalıydı. Hakimlerle görüşmeye karar verdim. Yaptığım görüşmelerde onların da elinde böyle listeler yoktu. Arkasından dosya Yargıtay aşamasına düştüğünde ne yapılıyor diye düşünüp Yargıtay tetkik hakimleri ile görüşmeye gittim. Onların da kendilerince oluşturdukları çok detay olmayan basit listeler vardı bazılarında.

 

Neyse ki bazı hâkim ve tetkik hakimleri, böyle bir çalışmanın olmadığı ancak olması halinde işlerin akışının hızlanabileceği görüşünü paylaştı. Bu bana biraz daha cesaret verdi.

 

Etkileyebildiğim yeni nesil hukukçu arkadaşlarım ile yola çıkarak yaklaşık 3 yıllık bir çalışma ile DavaPro yazılımı içerisinde Karar Destek Sistemini (KDS) yazılıma entegre etmeyi başardık.

 

Umarım hukukçuların iş yaşamlarında fark yaratarak zaman, verimlilik, içerik ve işlevsellik açısından destek olmuşuzdur.

 

Coşkun Koçak

Yorumlar

Soru, Görüş veya Yorum Bırakabilirsiniz..

Ara
Hemen Başvur
WhatsApp