Karar Destek Sistemi Üzerine

Karar Destek Sistemi Üzerine

Bir karar destek sistemi (KDS, karar verme yazılımı olarak da bilinir - DMS), iş veya kurumsal karar verme faaliyetlerini destekleyen, genellikle sıralama, sıralama veya alternatifler arasından seçim yapmaya dayanan bir bilgisayara dayalı bilgi sistemidir.

KDS'ler bir organizasyonun (genellikle orta ve üst düzey yönetim) yönetim, operasyon ve planlama seviyelerine hizmet eder ve insanların, hızla değişen ve önceden kolayca belirlenemeyen sorunlar hakkında kararlar vermelerine yardımcı olur. ( https://tr.wikipedia.org/wiki/Karar_destek_sistemi )

Davalarda Karar Destek Sistemi (KDS) fikri nasıl doğdu?

Dava süreçlerinde hakimlerin, davayı sonuçlandırmak için ihtiyacı olan belge ve bilgileri değerlendirmek zorunda kaldıklarını ve bunu takiben her duruşmada sonuca ulaşmak istedikleri verileri talep ettiklerini gözlemledik. Bu süreç davaların sürekli ertelenmesi sonucunu doğuruyor.

Zirve Bilgisayar olarak hukuk sistemine nasıl katkı koyabiliriz sorusu üzerine hem karar vermeyi, hem dilekçelerin oluşumunu hem de sürecin yönetimini aynı platformda kurgulayarak DavaPro ürününü geliştirdik (bknz. DavaPro -KDS’ninHikayesi)

Bu çalışma bir yapay zeka uygulaması değildir.

Zirve Bilgisayar yazılımı olan KDS'nin amacı ne? Davaların açılması sürecinde müvekkil ile avukat arasında geçen görüşmede, verileri davanın açılması veya açılmaması yönünde esas ve usul açısından değerlendirerek karar vermeyi destekler. Bu karar verme sürecini mevzuat ve içtihatlar ile destekler.

Bunu nasıl yapar? DavaPro KDS sistemi, hukukçuların müvekkil ile olan görüşmelerde soracağı soruları olabildiğince eksiksiz olarak hukukçulara sunar, dava açılma kararında hukukçuları destekler ve dava açılma sürecinin olabildiğince hızlı tamamlanmasına destek olur.

Yorumlar

Soru, Görüş veya Yorum Bırakabilirsiniz..

Ara
Hemen Başvur
WhatsApp